Co może notariusz, jakie są jego obowiązki?

W wielu przypadkach związanych z prawem musimy się udać do..

Co może notariusz, jakie są jego obowiązki?

W wielu przypadkach związanych z prawem musimy się udać do notariusza. To tak naprawdę jedyna możliwość uzyskania odpowiednich dokumentów, możliwości ruszenia dalej ze swoją sprawą. Co więc powinniśmy wiedzieć o notariuszach? Czym dokładnie się zajmują, jakie mają prawa, co należy do ich obowiązków?

Notariusz to osoba która wykonuje pewne czynności prawne, ma na nie wpływ i zgodnie z przepisami prawa jest często jedynym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jego działania mają jeden główny cel, mianowicie nie doprowadzić w przyszłości do jakichkolwiek wątpliwości prawnych odnośnie konkretnych spraw.

Możemy bardzo dokładnie wymienić co może taki notariusz, jaki zakres prac mu przysługuje.
Czyli po kolei i od najważniejszych spraw. Sporządzanie aktów notarialnych, poświadczeń. Notariusz odpowiada także za takie działania jak doręczanie oświadczeń, przygotowanie protokołów. Można u niego zdeponować dokumenty czy też pieniądze, sporządzi na życzenie stron wszelkiego rodzaju wyciągi dokumentów, odpisy czy też wypisy. Na pewno należy pamiętać również o tym, że ma prawo do przygotowania protestów czeków oraz weksli. Naturalnie tego rodzaju działania to nie wszystko na co możemy liczyć ze strony notariusza. Mowa jednak o najpopularniejszych usługach w jego wykonaniu, takich z których ludzie najchętniej korzystają.

Trzeba wiedzieć, że każdy wystawiony przez niego akt notarialny jest dokumentem urzędowym, aczkolwiek poświadcza jedynie wolę osób w nim zawartych. Nie muszą to być informacje, dane zgodne ze stanem faktycznym. Każdy akt notarialny zostaje wystawiony w polskim języku chyba że strony pragną inaczej, to znaczy można również utworzyć dokumenty w innych językach.

Który notariusz dobry, jakiemu warto zaufać, skoro zgodnie z przepisami wszyscy mają te same prawa do działania i na pierwszy rzut oka nie widać większych różnic? Zasadniczo powinniśmy ufać sprawdzonym notariuszom, osobom które działają od lat w branży, mają dobrą opinie wśród klientów, cechują się doskonała znajomością przepisów prawnych, sprawnie wystawiają wszelkiego rodzaju dokumenty.